Autor Wątek: rozliczenia niedoborów  (Przeczytany 12172 razy)

styczen

• Początkujący
  • *
Odp: rozliczenia niedoborów
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Sierpień 2012, 13:03:47 »
Mieszkamy w blokowisku i to duzym, a to wiaze sie czesto z ponoszeniem oplat na rozwiazania, ktore sa w interesie tylko czesci mieszkancow, np. instalowanie bramek przy placu zabaw czy domofonow przy drzwiach na plac zabaw. Podobnie jest z rozliczaniem oplat za ogrzewanie. Kazdy placi tyle ile zuzyl, trudno, sasiadow sie nie wybiera, tylko ich ma. A jak akurat kogos dwa miesiace nie ma w mieszkaniu i ma ogrzewanie na 15 stopni, to trudno. Ale trudno go obarczac za to, ze ktos ma duze zuzycie, bo np. kocha ciepelko, ogrzewa do 28 stopni i ma wszystkie okna otwarte, bo jednoczesnie kocha swieze powietrze. To jest blok i tylko blok, a nie domek jednorodzinny.

karol124

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Lipiec 2012, 10:52:43 »
Nie wierzę, że przy mrozach jakie były tej zimy były osoby, które nie ogrzewały swoich mieszkań. Ja grzałem non stop. Wysokie zużycie GJ wynika bardziej ze strat ciepła -a te przez ścianę czy podłogę graniczącą z sąsiadem, który teoretycznie "nie grzeje" nigdy nie będą tak duże, jak w przypadku strat, które wygenerują nieszczelne okna. Proponuję w pierwszej kolejności przyczyn szukać we własnym mieszkaniu, niż w mieszkaniach i portfelach sąsiadów :) W moim przypadku wyregulowanie okien i zamontowanie dodatkowych docisków (wiązało się to z pewnym kosztem, który myślę już się zwrócił) - szczególnie w drzwiach balkonowych zdało egzamin - przed tym zabiegiem grzejnik pracował na pełnych obrotach niezależnie od ustawienia pokrętła - bynajmniej nie wpływało to pozytywnie na komfort przebywania w mieszkaniu. Obecnie zimą mam ciepło i jednocześnie znośnie dla portfela.

Łukaszek m.6

• Zarząd
  • Ekspert
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Lipiec 2012, 07:57:55 »

Zdradź nam Łukaszu które to wspólnoty.
[/quote]

Osobiscie znam dwie 1000 - lecia PP (wieżowiec), również ta w której nasz administrator Rafał jest w Zarządzie.  Zresztą o tym było wspominane na ostatnim spotkaniu zarzadu.

Krzysiek

• Moderator
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Lipiec 2012, 21:37:02 »
Niektóre wspólnoty w naszym mieście wprowadziły dodatkowe opłaty w przypadku nie osiagnięcia w okresie grzewczym minimlanego zużycia gj lub w przeliczeniu na metr kwadratowy odpowiedniej wysokosci kosztów.

Rozwiązania opisywane przez panią Martę sa stosowane.

Ale czy będa miały poparcie w naszej trzeba poczekac do zebrania.

Zdradź nam Łukaszu które to wspólnoty.

karol m.53

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Lipiec 2012, 12:55:53 »
popieram użytkownika "alfa"

alfa

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Lipiec 2012, 12:42:00 »
licznik ciepła został wprowadzony jako lepsza alternatywa dla podzielników na grzejnikach bądź ryczałtu po to  właśnie żeby każdy z nas mógł sobie sprawdzić stan licznika i dopasować zużycie do swoich potrzeb to po pierwsze a po drugie nie sądzę ze jak sąsiedzi za ściana ogrzewają mieszkanie na ful to ty nie musisz grzać i masz grzejnik na 0, nie widzę takiego rozwiązania ze jeśli ktoś nie grzeje to dopłaca ( ja grzeje) bo wtedy mija się z celem posiadanie licznika ciepła na klatce. mieszkanie sąsiada po najdłuższej ścianie mojego mieszkania zostało zasiedlone w tym roku wiec 2 okresy grzewcze mam za sobą w samotności ale nie wpadł bym na pomysł ukarania go finansowo za to ze on nie grzeje jego wola jego prawo
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2012, 12:45:28 wysłana przez alfa »

MartaM

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Lipiec 2012, 11:05:46 »
Hej,

Naskoczyliscie jak WILCY jakieś  8)

Jak napisał Łukasz, rozwiązanie wprowadziły niektóre wspólnoty- a Ci ich członkowie którzy mi podrzucili ten pomysł opowiadali iż zrodził się z faktu że mieli kilku delikwentów którzy rok rocznie otrzymywali praktycznie zwrot całkowitej zaliczki (a z uwagi na brak dostępu do danych nie mam takich info czy u nas takie aniołki są).

Nie sądzimy /sądzicie chyba że mogłabym ogrzać swoje mieszkanie mając kaloryfer non stop na 0! no może od czasu do czasu na jakie,s 2? i że mogłabym tu żyć?

Nie wiem skąd pomysły o 26 st.C? Kurde chyba tyle to ja teraz nie mam, a zimą to miałam najwyżej 19,4- 19,8-to było ciepło ;-) Dotkliwie poznałam już ''działanie'' nieodgrzewania mieszkań sąsiadów, ponieważ lokal niżej stoi nadal pusty, mieszkanie u góry zostało zasiedlone jakoś w lutym, a mimo kalotryferów na 5 i zużycia miesięcznego ponad 6GJ było po prostu zimno- poniżej 20 st.c.  (OK okna mam do D.- nad czym popracuję do konca przed sez.grzewczym).

Chciałabym sprostować że nie są to żadne Alternatywy 4 (zaznaczam że nawet nie mam jak się odnieść, bo to nie moje pokolenie), nie szukam chorych oszczędności, bo jestem takim generatorem kosztów wszelakich, że opłaty za mieszkanie są najniższą częścią mocih wydatków, a oszczędzanie widzę w innych źródłach swoich wydatków.

Pozdrawiam,
MM
Nic o nas bez nas :)

Łukaszek m.6

• Zarząd
  • Ekspert
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Lipiec 2012, 10:23:55 »
Niektóre wspólnoty w naszym mieście wprowadziły dodatkowe opłaty w przypadku nie osiagnięcia w okresie grzewczym minimlanego zużycia gj lub w przeliczeniu na metr kwadratowy odpowiedniej wysokosci kosztów.

Rozwiązania opisywane przez panią Martę sa stosowane.

Ale czy będa miały poparcie w naszej trzeba poczekac do zebrania.

Pika

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lipiec 2012, 08:25:54 »
Uuu zrobiło się jak w Alternatywy 4. :)

Krzysiek

• Moderator
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Lipiec 2012, 23:52:44 »
Dzięki za info!

Ja generalnie jestem za rozwiązaniami sprawiedliwymi ;) podejrzewam że często występuje fakt że 3 sąsiadów ma nakręcone X, podczas gdy 1 misio ma X:Z :)- tj. konkretnie mówiąc okrada swoich sąsiadów z którymi graniczy jego eM.
...
Proponowałabym na najbliższym zgromadzeniu włączyć w obrady następujące rozwiązanie:
1. powołanie biegłego, który wyliczy ile GJ powinnno być zużyte na m2 mieszkania wykonanego w naszej technologii budownictwa.
2. powiedzmy że wyjdzie że jedno mieszkanie powinno zużyć min. 3 GJ za sezon grzewczy aby utrzymać temp. powiedzmy 18(przepisy zapewne ustalają godziwe minimum do życia w pomieszczeniach).
3. Jeżeli sąsiad XYZ zużyje (bazując na przykładzie) 1,2 GJ za sezon, straci całkowitą zaliczkę, na poczet innych którzy musieli rozgrzewać grzejniki do czerwoności.

Co uważacie o takim rozwiązaniu?

Pzdr,

MM

Pani Marto a gdzie się podziała ta sprawiedliwość?? To sąsiad ma dopłacać bo Pani chce mieć ciepło??  :D

MartaM

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Lipiec 2012, 22:50:58 »
Dzięki za info!

Ja generalnie jestem za rozwiązaniami sprawiedliwymi ;) podejrzewam że często występuje fakt że 3 sąsiadów ma nakręcone X, podczas gdy 1 misio ma X:Z :)- tj. konkretnie mówiąc okrada swoich sąsiadów z którymi graniczy jego eM.

Na dzień dzisiejszy słabo się znamy ze swoimi sąsiadami, ale w przyszłości zapewne krew nas zaleje, podczas gdy będziemy dopłacać kilka stówek za sezon, a nasz sąsiad odbierać będzie profity. Ciepło wiadomo, podobnie jak ja ucieka się do rozwiązań sprawiedliwych- tj. stara się równo rozkładać.

Proponowałabym na najbliższym zgromadzeniu włączyć w obrady następujące rozwiązanie:
1. powołanie biegłego, który wyliczy ile GJ powinnno być zużyte na m2 mieszkania wykonanego w naszej technologii budownictwa.
2. powiedzmy że wyjdzie że jedno mieszkanie powinno zużyć min. 3 GJ za sezon grzewczy aby utrzymać temp. powiedzmy 18(przepisy zapewne ustalają godziwe minimum do życia w pomieszczeniach).
3. Jeżeli sąsiad XYZ zużyje (bazując na przykładzie) 1,2 GJ za sezon, straci całkowitą zaliczkę, na poczet innych którzy musieli rozgrzewać grzejniki do czerwoności.

Co uważacie o takim rozwiązaniu?

Pzdr,

MM
Nic o nas bez nas :)

karol m.53

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Lipiec 2012, 17:00:54 »
1,46 za 66m2

karol124

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lipiec 2012, 11:07:43 »
43,8mkw i 0,98GJ rozliczenie niedoboru

Łukaszek m.6

• Zarząd
  • Ekspert
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lipiec 2012, 11:06:30 »
Moi drodzy jako wybrany przez was członek zarządu, postaram się przybliżyć sprawę.  

Liczniki wszystkich mieszkań i lokali wskazały w sumie (zaokrąglam do pełnych liczb) 1720 gj. Licznik główny wskazał 2003 gj. Różnica 283 gj została rozłożona na wszystkie lokale i mieszkania. Oczywiście według m2 - Pani Marto  :) (tak jak glosowaliśmy w uchwale).

A algorytm jest następujący : różnica w GJ 283,17 dzielimy na metraż mieszkań i lokali 12 710,25 * metraż danego mieszkania.  

Jeszcze jedna uwaga: ci mieszkańcy którzy mieli dopłaty za GJ zaliczki zostały dopasowane do zużycia. Ci mieszkańcy którzy mieli nadpłaty .. zaliczki zostaną zmniejszone na prośbę każdego z właścicieli.

Jeżeli chodzi o to czy 283 GJ jest faktyczne i sprawiedliwe... Większość grzejników na klatkach jest pozakręcana. Różnica wynika z błędu pomiarowego liczników, ale również z utraty ciepła podczas przesyłu od licznika głównego do danego mieszkania. Myślę że od licznika głównego do ostatniego najbardziej oddalonego mieszkania będzie z ok. 200 m. Tu straty będą największe na przesyle.

Kiedy chciałem sprawdzić prawidłowe działanie swojego licznika firma sprawdzająca zażyczyła sobie 150 zł . Wiec zrezygnowałem.

Administrowane przez naszego administratora wspólnoty mają duże większe zużycia - tak na pocieszenie :D.
Podobno nasza różnica zalicza się do tych małych jak na taka duża wspólnotę - tak stwierdził jeden z sąsiadów architektów budowlanych .  
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2012, 20:23:28 wysłana przez Łukaszek m.6 »

mw

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lipiec 2012, 10:21:37 »
No właśnie trzeba coś z tym zrobić koniecznie. Ja sama palę ale nie chodzę po klatkach, tylko wychodzę na balkon. A zresztą klatki nie są do palenia. Nie mam zamiaru płacić za to że ktoś chce sobie w ciepłym zapalić fajkę.